Ucuz otomobil fiyatları enflasyonun 2 katına yakın arttı

Sürdürülebilir taşımacılığı destekleyen Brüksel merkezli sivil toplum kuruluşu Avrupa Ulaşım ve Çevre Federasyonu, otomobil fiyatlarına ilişkin yaptığı araştırmayı yayınladı.

Çalışmada, otomobil üreticilerinin, özellikle küçük modellerin fiyatlarını enflasyonun çok üzerinde artırdığına işaret edildi.

2019 YILINDAN BU YANA FİYATLAR ORTALAMA YÜZDE 41 ARTTI

Avrupa’nın en büyük 5 otomobil üreticisinin en ucuz modellerinin fiyatlarını 2019’dan bu yana ortalama yüzde 41 yükselttiğine dikkat çekilen araştırmada, bu dönemde ucuz modellerin fiyatlarının toplam enflasyon oranının neredeyse 2 katı arttığı belirtildi.

Peugeot 208, Seat Ibiza, Renault Twingo fiyatlarının yüzde 37 ile yüzde 56, Mercedes A ve B sınıfı modellerin fiyatlarının da yüzde 38 yükseldiği anımsatılan araştırmada, “Fiyatlar enflasyon seviyelerinin veya ham madde ve diğer bileşen maliyetlerinin çok üzerinde arttı.” ifadesi yer aldı.

Araştırmada, otomobil üreticilerinin fiyat artışları nedeniyle geçen yıl 64 milyar avro düzeyinde rekor kar elde ettiği, buna rağmen Euro 7 emisyon standartları çerçevesinde araç başına 200 avroya mal olacak önlemleri pahalı bulduğu ve bununla mücadele ettiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x