Son dakika… Meteoroloji’den uyarı üstüne uyarı! İstanbul dahil saat verildi: Kar, sağanak ve fırtına alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara ve Ege’nin doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz geneli ile Doğu Anadolu’nun batı ve güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların, genellikle yağmur ve sağanak; Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak; İç Ege ve İç Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükekleri ile Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Toroslar Mevkii’nde karla karışık yağmur ve kar, Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

Hava sıcaklığının yurt genelinde 3-6 derece azalacağı, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli, yurdun güneydoğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Kıyı Ege’de kuzeyli, Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

İSTANBUL’DA KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Yarın sabah saatlerinden itibaren İstanbul’da kuzey ilçeleri ağırlıklı olmak üzere kuvvetli sağanak yağış (20-40 kg/m2) beklendiğinden su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Marmara’nın doğusu ile Batı Karadeniz’in Batısında Kuvvetli Yağış Bekleniyor!

Meteoroloji bugün öğle saatlerinden sonra Bursa, Yalova, Bilecik’in güneyi, Kocaeli, Sakarya ve Düzce ile akşam saatlerinden sonra Bolu’da kuvvetli sağanak yağış (21-50 kg/m2) bekleniyor. Yağışların 1000 m rakım üzeri yükseklerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte su baskını, ulaşımda aksamalar, yükseklerde buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

20 KENTTE SARI ALARM

Bugün “Adıyaman, Bilecik, Bingöl, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Kocaeli, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Batman, Şırnak, Yalova, Düzce” için sarı kodlu alarm verildi.

İSTANBUL DAHİL 17 KENTTE SARI ALARM

Yarın “Bilecik, Bingöl, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, İstanbul, Kocaeli, Mardin, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Batman, Şırnak, Yalova, Düzce” için sarı alarm verildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x