Öğrencilere 1 haftalık sürpriz tatil! Okullar 1 hafta kapanacak

Ülkemizde öğrenciler için verilen tatillerin gereğinden fazla uzun olduğunu düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Peki bu kişilere 1 haftalık sürpriz bir tatilin daha geldiğini söylesek ne düşünürlerdi? Detaylar haberin devamında.

Türkiye’de okullar temel olarak 9 ay açık kalıyor. Fakat bu 9 ay içerisinde 15 günlük yarıyıl tatili ve 2 haftalık da sınav sonrası tatiller mevcut. Yani hafta sonu tatillerini saymazsak yaklaşık olarak 8 aylık bir eğitim süresi karşımıza çıkıyor.

Aslında bu süreç, ders saatleri göz önüne alındığında hayli yüksek. Çünkü Avrupa’nın genelinde okul saatleri Türkiye’ye göre çok daha kısa. Üstelik bazı ülkelerde 4 gün okul 3 gün tatil sistemi uygulanıyor ki bu da eğitim süresini daha da kısaltıyor.

Türkiye’de sene başında belirlenen tatil günlerini görmezden gelirsek ekstra tatillere çok fazla rastlamıyoruz.

Bazı seneler yoğun kar yağışından ötürü kar tatili verilebiliyor. Fakat bu tatil de genel olarak nüfusu yoğun olan büyük şehirlerde veriliyor. Yani küçük şehirlerde kar tatili gibi bir durum da söz konusu olmuyor.

Fakat bu yıl yani 20232024 Eğitim Öğretim yılı öğrenciler açısından hayli keyifli geçecek. Çünkü 1 haftalık ekstra bir tatil söz konusu.

Malum normal şartlarda tatil olan milli ve dini bayramlar ne hikmetse hep hafta sonuna denk geliyor. Fakat 2024’te tam tersi bir durum bizleri bekliyor. İşte 2024 yılında tatil olan tüm günler!

1 Ocak => Pazartesi
9 Nisan => Salı
10 Nisan => Çarşamba
11 Nisan => Perşembe
12 Nisan => Cuma
23 Nisan => Salı
1 Mayıs => Çarşamba
15 Haziran => Kurban Bayramı (Okullar erken kapanıyor)
29 Ekim => Salı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x