CANLI | Erdoğan: Netanyahu, adını tarihe şimdiden “Gazze kasabı” olarak yazdırmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor. 

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“Netanyahu adını tarihe şimdiden Gazze kasabı olarak yazdırmıştır. Bu kara leke, ona destek veren herkesin alnına yakışmıştır. Bu utanç lekesi temizlenmez. Gazze’de işlenen insanlık ve savaş suçlarını da 1-2’si hariç Batılı ülkelerin tepkisizliğini unutmayacağız. İsrail yönetiminin insanlık vicdanı yönünde uluslararası hukuk önünde de hesap vermesi için tüm yolları deneyeceğiz. 

Türkiye olarak tüm imkanlarımızla Gazzeli kardeşlerimizin yanındayız. Uluslararası temaslarımızın ilk ve en önemli konusu budur. İspanya Başbakanı Sanchez ile durumu ele aldık, onu dirayetli duruşu için tebrik ediyorum. BM Sekreteri ile yaptığımız telefon görüşmesi Filistinlilerin yaşadığı insani dramdı. Yarın BAE’ye gidiyoruz. Dubai’de iklim ve Gazze meselesini ele alacağız. Gazze için temas trafiğimizi sürdüreceğiz. 

Cuma başlayan esir takaslarını ve insani arayı, akan kanın durdurulması için müspet bir gelişme olarak görüyoruz. 

Netanyahu yönetimden gelen açıklamalar, insani aranın kalıcı ateşkese dönmesine yönelik umutlarımızı azaltıyor. İsrail, kamuoyu nezdinde iyice köşeye sıkışan Netanyahu’nun siyasi ömrünü uzatmak için daha çok kan dökmesinin, daha fazla can almasının önüne geçilmelidir. Netanyahu Gazze’de işlediği cinayetlerle antisemitizmi körükleyerek İsrail halkı ile birlikte Yahudilerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Dünyada antisemitizm ile birlikte İslam düşmanlığı da yükseliyor. Batılı liderlerin, Hamas bahanesi ile Filistinlileri şeytanlaştıran sorumsuz söylemlerinin bedelini, göçmenler ödüyor. Pazar günü, ABD’de üç Filistinli öğrenciye yönelik saldırı, bunun örneğidir. Çoğu zaman fanatik denilerek, aşırı sağcı denilerek önemsizleştirilmeye çalışılan bu teröristlerle mücadelede, Batılı devletlerin isteksiz davrandığını biliyoruz. Gazze krizinin başından beri sergiledikleri çifte standart, Müslümanlara yönelik nefret suçlarının cezasız kalmasında kanuni boşluklardan ziyade başka senaryoların devreye girdiğine işaret ediliyor. Kuran’ı yakanlara fikir özgürlüğü… Kesinlikle iyi niyetli değildir. Geçmişte Musevilere ve Romanlara yapıldığı gibi bugün de bir Müslüman sorunu inşa edilmeye çalışılmaktadır. 

İnsani yardım taşıyan ikinci gemimiz bugün yola çıkıyor. Yaralıların Türkiye’ye intikalini sağlıyor, tedavileriyle ilgileniyoruz. 

Dış politikada dostlarımızın sayısını artırma, hasımlarımızın sayısını azaltma stratejimizi başarıyla uyguluyoruz. Biz diplomasiyi, bir tarafın kaybettiği, diğer tarafın kazandığı 0 toplamlı bir oyun olarak görmüyoruz. Kazan kazan ilkesinin hayat bulduğu önemli bir imkandır. Özellikle komşularımızla aşılamayacak hiçbir sorunumuz olmadığı inancındayız. 7 Aralık’taki Yunanistan ziyaretine yaklaşımımız da böyledir. İhtilaflarımız dün de vardı, bugün de olacak. Ama bu ortak paydada buluşamayacağımız anlamına gelmiyor. İş birliğimizi geliştirebileceğimiz pek çok başlık var. Ziyaretin yeni bir sayfa açılmasına vesile olmasını diliyorum.

Merkez Bankası brüt rezervlerimizin Eylül 2014’ten bu yana ilk kez 134,5 milyar dolara çıktığının müjdesini paylaşmak istiyorum. 

Deprem bölgesindeki fahiş fiyatları konuşmaktan hicap duyuyoruz. Depremi siyaseten fırsata çevirmek isteyenler olduğu gibi ekonomik kazanca dönüştürmek isteyen tamahlarlar da var. Milletin acısını istismar eden deprem turistleri sandıkta derslerini aldılar, milli iradenin şamarını yediler. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x