Dolar bugün ne kadar?

Şubat ayının son haftasına dolar kuru yükselişle 31,10 TL’den başlarken, euro kuru 33,69 TL’den başladı. Bu hafta gözler Türkiye’nin büyüme rakamları ile ABD’deki kişisel harcamalarda olacak.

Bu haftaki en kritik veri ABD’de kişisel harcamalar verisi olacak. ABD Merkez Bankası bu veriyi enflasyon göstergesi olarak izliyor. Bu verinin beklenti üstü gelmesi Fed’in sıkılaştırma politikalarını uzatacağı anlamına geliyor. 

Merkez Bankası(TCMB), geçtiğimiz hafta politika faizini yüzde 45’te sabit bırakarak 8 aylık artırım döngüsüne son verdi. TCMB, geçtiğimiz mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından politika değişikliğine giderek enflasyonu düşürmek adına sıkılaşma yanlısı politikalara geçiş yapmıştı. Bu süreçte geçtiğimiz ocak ayına kadar 3600 baz puan faiz artırımına giderek politika faizini yüzde 45’e yükseltmişti.

Kararda dikkat çeken bir diğer unsur ise Türk Lirası’na ilişkin satırlar oldu. PPK metninde “Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir.” ifadeleri yer aldı. 

Bu hafta Perşembe günü Türkiye ekonomisinin 2023 yılı 4. çeyrek büyüme rakamları açıklanacak. Aynı gün Fed’in politikalarına yön verecek mahiyette bir veri olan kişisel harcamalar verisi takip edilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x